Početna
O proizvodu
Za pergu, pčelari kažu da je „pčelinji kruh“. Možda bi pergu bilo adekvatnije nazvati pčelinje mlijeko ili meso jer perga po količini bjelančevina koje sadrži, nadmašuje mlijeko, meso i jaja zajedno! Perga je pelud koji pčele sakupljaju i čuvaju u sačama da bi ju koristile preko zime kao i u ishrani mladih pčela. Perga je fermentirani pelud, tj. proizvod koji nastaje tako što pčele pelud koji sakupljaju sa cvjetova biljaka unose u košnicu, prerađuju ga dodajući mu produkte izlučivanjem svojih žlijezda. Praktično, pčele pelud koji unose u košnicu natapaju sekretima koje izlučuju iz svojih žlijezda, smještaju ga u ćelije saća i zalijevaju ga odozgo medom.
U procesu fermentacije tako obrađeni pelud od strane pčela postaje bogatiji brojnim aminokiselinama, fermentima, raznim kvascima, bakterijama, mliječnom kiselinom i dr. Tako prerađeni pelud pčele smještaju u ćelije saća (do oko 2/3 ćelije), a ostali dio iznad perge u ćeliji je ispunjen medom. Pčele pri preradi peluda koriste prijeko 200 mikroorganizama, inicirajući pri tome vrlo složen proces fermentacije peluda.
Perga sadrži kompletno sve što je potrebno za uspješan razvoj i život pčelinjeg društva: bjelančevine, vitamine, aminokiseline, eterično ulje, šećere, mineralne materije, enzime, hormone i brojne mikroorganizme. Perga je osnovni izvor bjelančevina za razvoj legla. Perga je više puta vrednija od peluda i kao takva ona je pravo bogatstvo za čovjekov organizam.
Pčele skupljaju nektar iz prirodnih izvora.
Pčelinji proizvodi su ljekovito prirodno blago.
Pružamo samo najbolje prirodne proizvode.
Često postavljena pitanja
Perga, poznata i kao cvjetni pelud, predstavlja dragocjeni pčelinji proizvod koji obiluje hranjivim tvarima i pruža prirodnu podršku za vitalnost i dobrobit organizma.
Za razliku od peluda, perga je „obrađena“ fermentima i pomiješana sa medom. Ovo poboljšava njenu apsorpciju i iskorištavanje u organizmu bilo pčele ili čovjeka ako je koristi u prehrani. U toku „pretvaranja“ peluda u pergu, ugljikohidrati meda stvaraju mliječnu kiselinu koja konzervira pergu i štiti je od kvarenja.
U svom sastavu, perga osim bjelančevina sadrži i aminokiseline, biljne hormone, faktore rasta stanica, ugljikohidrate (glukozu i fruktozu), minerale (kalcij, kalij, magnezij, fosfor i dr.), vitamine E, rutin, mikroelemente (bakar, željezo, sumpor, cink, kobalt, zlato, titan, platinu i dr.).
Fermentirani pelud, perga, koja je gotova hrana za pčele (jer sakupljeni pelud to nije), je istovremeno izvanredna hrana za čovjekov organizam. Perga sadrži preko 100 vrsta različitih gljivica, preko 80 vrsta kvasca, preko 40 vrsta bakterija i sve ono što sadrži sakupljeni pelud sa cvjetova biljaka, a to su bjelančevine, vitamini, minerali itd.
U pergi je utvrđeno prisutnost većih količina vitamina A (karotina) koji posebno doprinosi jačanju zidova krvnih žila, pri čemu zidovi kapilara postaju čvršći. Pergi se daje poseban značaj kod određenih kardiovaskularnih oboljenja, oboljenja sluznice želuca i crijeva, kod površinskih oštećenja kože, kod osoba sa uništenom ili oboljelom crijevnom florom, itd.
Perga ima određen aspekt djelovanja, a to je razvoj osnovnih sustava u organizmu neophodnih za pravilno funkcioniranje organizma pčele. Na primjer, težina pčelinje larve koja se počinje hraniti pergom, se uveća 1.500 puta u roku od 3 dana! Nijedan produkt, bilo u prirodi ili umjetni sinentiziran nema toliko izraženu biološku aktivnost.
Do ovog pčelinjeg proizvoda je vrlo teško doći jer ga pčele proizvode u vrlo ograničenim količinama. Zbog svog sastava, pergu je nemoguće „falsificirati“, odnosno dobiti umjetnim putem - tako da je ovo jedinstven i neponovljiv proizvod pčela. Zapravo, može se napraviti nekakva mješavina koja sadrži sve sastojke kao i prava perga, korištenjem pekarskog kvasca, sojinog brašna, mlijeka u prahu, svježih jaja i dr., ali takva mješavina nema ono što je bitno za pergu - brojne mikroorganizme.
Kada bi čovjek čak i uspio osigurati sve te mikroorganizme u umjetnoj pergi, našao bi se pred nerješivim problemom - kojim redoslijedom dodavati te brojne mikroorganizme? Ostat će još dugo tajna, koju samo pčele znaju - redoslijed "pakiranja" i obrade peluda u pergu i postupak dodavanja spomenutih mikroorganizama.
Teško će bilo kome poći za rukom da ukrade taj recept od pčela. Zbog svega toga, perga će još dugo ostati izvanredan, nenadmašiv, jedinstveni, isključivo pčelinji proizvod.
Copyright Udruženje pčelara Bagremovac © 2023. Design by Ed-Vision