U zavisnosti od vrste meda kristalizacija meda može trajati od nekoliko nedelja pa do nekoliko godina poslije vrcanja. Brzina kristalizacije meda zavisi od odnosa glukoze i fruktoze kao i od temperature prostorije u kojoj se med čuva. Temperatura ispod 20°C ubrzava kristalizaciju meda, dok je vlažnost vazduha u skladišnoj prostoriji usporava .
Poznato je da svaki med sa velikom koncentracijom polena kao što su lipov, suncokretov i med od uljane repice kristališu vrlo brzo. Bagremov med je nektarski med i ima znatno manje polena nego što ga ima kod ostalih medova i zato je potrebno mnogo više vremena za njegovu kristalizaciju. Šumski med (medljika) kristališe takođe veoma sporo jer je to med koji gotovo i da nema polena zato što pčele skupljaju mednu rosu sa lišćara i četinara.
Prilikom kristalizacije med bi trebao da kristališe homogeno po cijeloj površini. Odstupanja od ovakve homogene kristalizacije može da se dogodi i da dođe do kristalizacije samo jednog dijela meda. Ovo se najčešće dešava sa livadskim ili lipovim medom. Livadska ispaša pčela kao i paša lipe počinje posle vađenja meda od bagrema. Svaki pčelar mora da ostavi nešto bagremovog meda u košnici jer se ne može znati kakva će biti livadska ili lipova paša i pčele moraju nečim da se hrane. Pčelari obično vode računa da ne dođe do sjedinjavanja više vrsta medova, ali postoji velika mogućnost da se pomješaju. Oni ostaju sjedinjeni i posle vrcanja livadskog ili lipovog meda. Obzirom da vrijeme kristalizacije livadskog meda i bagremovog meda nije isto (livadski i lipov med kristališu brzo, a bagremov sporo) onda se može desiti da dođe do predvajanja u tegli. Ovo ne znači da je med lošeg kvaliteta nego da su slučajno pomješane dvije ili više vrste meda.
Med koji je kristalisao ne gubi ni jedino svoje dragocjeno svojstvo i može se konzumirati i u takvom obliku. Kristalizacija meda utiče samo na boju, bistrinu i teksturu.
Dekristalizacija meda se vrši tako što se med zagrije na temperaturi do maximalno 40°C. Pregrijavanje meda preko ove temperature dovodi do gubitaka ljekovitih svojstava meda i zato treba biti vrlo obazriv prilikom dekristalizacije. Med koji je dekristalisan će ponovo kristalisati, ali mu je posle dekristalizacije potrebno znatno više vremena za ponovnu kristalizaciju nego prvog puta.
Copyright Udruženje pčelara Bagremovac © 2023. Design by Ed-Vision